Efe Erten'in 2021 Yılı Astroloji Analizi Serisi
0: Giriş

2021 uranüs.png

Efe Erten'in 2021 Yılı Astroloji Analizi Serisi 0: Giriş

Efe Erten

2021 yılını ayrıntılı bir şekilde analiz etmeden önce, bu yılın öne çıkan astrolojik olaylarını listeleyelim:

 1. Sabit bir burçtaki Uranüs 2021’in en aktif gezegeni

  • Jüpiter Uranüs’le karesini gerçekleştiriyor

   • 18 Ocak 2021

  • Satürn Uranüs’le üç kez karesini gerçekleştiriyor

   • 17 Şubat 2021

   • 15 Haziran 2021

   • 24 Aralık 2021

 2. İkizler-Yay ekseni 2021’in dönüşüm ekseni

  • Ay Düğümleri 2020 ortasında başladıkları İkizler-Yay ekseni seyrine yıl boyunca devam ediyor

  • Güneş Tutulmaları ve Ay Tutulmaları İkizler-Yay ekseninde meydana geliyor

   • 26 Mayıs 2021 Yay burcunda Ay Tutulması

   • 10 Haziran 2021 İkizler burcunda Güneş Tutulması

   • 4 Aralık 2021 Yay burcunda Güneş Tutulması

 3. Jüpiter 14 Mayıs 2021 – 28 Temmuz 2021 arasında Balık burcunda

 4. Jüpiter yılbaşından 14 Mayıs 2021’e kadar ve 28 Temmuz 2021’den yıl sonuna kadar Kova burcunda

 5. Satürn Kova burcunda seyrine devam ediyor

 

Kabaca incelediğimizde, 2021 2020’nin bir devamı gibi. Ağır hareket eden dışsal gezegenler ve ay düğümleri burç değiştirmiyor.

2020 yılı, 86 bin yılda bir yaşanabilecek özel kavuşumlara sahip sıra dışı bir yıldı ve bir çağı yıkıp yeni bir çağı başlatmıştı.

 

2020’de 32-28 yılda bir yaşanan Satürn Plüto kavuşumu, 12 yılda bir yaşanan Jüpiter Plüto kavuşumu ve 200 yılda bir yaşanan Jüpiter Satürn kavuşumunun element değiştirmesi olayları yaşanmıştı. Bunlar 2020’yi:
1) Büyük Yıkım
2) Ruhsal İyileşme
3) Yeni Düzen

Şeklinde üç aşamalı bir süreç olarak damgalamıştı. 2020 yılının başında Satürn Plüto Kavuşumuyla eşzamanlı olarak Corona virüsü pandemisinin patlak vermesiyle “Büyük Yıkımı” yaşadık. Devamında Jüpiter Plüto Kavuşumlarının medyana gelmesiyle, değer sistemimiz bir dönüşüme uğradı. Eski sistemin yıkıldığı ve yenisinin doğmakta olduğu günlerde, yeni değer sistemleri yerleşti. Karantina döneminde eve kapanma, maske takma, sosyal mesafe, dezenfektan kullanımı, internetten alışveriş, uzaktan eğitim, zoom toplantıları ve sayısız yeni kavram hayatımıza girdi. Bunlar yeni bir değer sistemini beraberinde getirdi. İlk aylarda Satürn Plüto kavuşumunun büyük yıkımı neticesinde büyük bir belirsizlik ve ruhsal çöküntü yaşandıktan sonra, aşamalı olarak Jüpiter Plüto kavuşumlarının ifade ettiği “Ruhsal İyileşme” aşamasında yeni sisteme alışıldı ve yeni kurallarla hayatını sürdürmek öğrenildi. Şimdi 21 Aralık 2020’de 800 yıl sonra ilk defa hava elementinde buluşan Jüpiter ve Satürn, “Yeni Düzeni” sabitleyecek. Bu Corona-sonrası “Yeni Düzen” anlamına gelmektedir. Corona virüsün bitip bitmemesinden bağımsız, artık Corona virüsü pandemisi yaşamış ve buna göre yeniden tanımlanmış bir “Yeni Düzen”de hayatımızı sürdüreceğiz. Bu çağı başlatan olay tartışmasız olarak hayatın her alanında derin izler bırakan Covid pandemisidir.

2021’de kısa sürecek Jüpiter’in Balık transiti hariç ağır hareket eden gezegenlerin ziyaret edeceği yeni bir burç yok. Bu sebeple 2021, 2020 gibi yepyeni bir çağı açan bir yıl olmayacak. Daha ziyade 2020’den getirdiğimiz konuların evrileceği, yeni aşamalara geçeceği ve yeni olaylar üzerinden tezâhür edeceği bir yıl olacak. Bu olayların temasını belirleyecek faktör sabit burçlarda defalarca tetiklenecek Uranüs ve tutulmaların dönüşümünü yaşayacak İkizler-Yay eksenleridir.

Bu açıdan baktığımızda 2021’de iki hareket ekseni fark ediyoruz:

 1. Sabit burçlardaki Uranüs hareketliliği

 2. İkizler-Yay eksenindeki tutulmalar

 

Uranüs, eski sistemin yıkılması anlamına gelir. Açıların sabit burçlarda cereyan edecek olması, yıkımın yavaş yavaş, esneyerek ve adapte olarak cereyan etmeyeceğini vurgular. Sabit burçlar değişim zorunlu olduğu zamanlarda bile değişime direnir. Bu sebeple değişim aniden, hiç beklenmedik bir anda ve yıkıcı bir şekilde gerçekleşir. Eski sistemi yıkmak, özgürleşmek, serbestlik, yenilik, reform, devrim ve bireyleşme anlamına gelen Uranüs yıkımları:

 1. 18 Ocak 2021’de Jüpiter bu eski sitemi yıkma enerjisini büyütecek. 18 Ocak’ın etrafındaki 9 günlük süreçte büyük bir yenilik isteği cereyan edecek. Özgürleşme talebi büyüyecek. Özgürlük genişleyecek. İlericilik, yenilik yapma, toplumu ileri götürme, teknolojik icatlar yapma, buluşlar yapma ve bireyleşme isteği artacak.

 2. 17 Şubat 2021, 15 Haziran 2021 ve 24 Aralık 2021’de Uranüs, Satürn’e kare yaparak eski sistemin katılaşmış, köhneleşmiş ve kısıtlayan yapılarını yıkacak. 17 Şubat, 15 Haziran ve 24 Aralık’ın etrafındaki bir aylık süreçlerde mevcut yapılar yenilik lehine yıkılacak. Statüko, özgürlük lehine sarsılacak. Eski sistemler, yapılar, kurallar ve kaideler, ani, beklenmedik ve sürpriz bir özgürleşme talebiyle karşılaşacak. Bu tarihlerde, özgürlük inşa edilecek. Serbest bir düzen yapılandırılacak. Bireyleşmenin sorumluluğu alınacak ve bireye saygı gösteren yapılar yerleştirilecek. Teknoloji, bilim ve bilişim ışığında icatlar sabitlenecek. Bu tarihlerde Satürn de Uranüs’ü baskıladığı ve zorlayıcı olarak sınıflandırılan üç kare açı meydana getirdiği için, bu özgürlüğü yapılandırma sürecinin tere yağından kıl çeker gibi sorunsuz gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu özgürlük talebi eski sitemin baskıcı, korkutucu ve sınırlayıcı müdafaasıyla karşılaşacak. Bu süreçte özgürlükler engellenebilir, bireyin alanı sınırlandırılabilir ve yenilikler gecikebilir. Ancak 2021 yılında 17 Şubat, 15 Haziran ve 24 Aralık’ta özgürlüğün sorumluluğunun alınmasıyla, 21 Aralık 2020’de başlayan “Yeni Düzen”in özgürlük, yenilik, teknolojik icat ve bireylik kazanımları inşa edilecek, yapılandırılacak ve sabitlenecek.

 

Sabit burçlardaki bu hareketlilik maalesef depremleri de işaret etmektedir. Sepharial Güneş ve Ay Tutulmaları kitabında, sabit burçlarda gezegen yoğunlaşması yaşandığında depremlerin gündeme geldiğini belirtmiştir. Unutulmamalıdır ki 30 Ekim 2020 İzmir depremi, 31 Ekim 2020 Boğa burcunda meydana gelen Dolunaydan saatler önce gerçekleşmiştir. Bu deprem yaşandığında 5 unsur sabit burçlardaydı: Yükselen, MC, Şans Noktası, Güneş ve Uranüs. Bu unsurlardan ilk üçü 14:51 saat ve dakikasını ve İzmir lokasyonunu gösterirken, Güneş 20 Ekim gününü ve Uranüs ise 7 yıllık periyodu göstermektedir. Boğa burcundaki Dolunay, +/-15 günü belirten bir lunasyondur.

 

Bu kriterleri göz önünde bulundurduğumuzda 2021’de sabit burçların tetiklendiği çok sayıda tarih dikkatimizi çekmektedir:

 1. Jüpiter Uranüs Karesi (6 derece)

  • 18 Ocak 2021

 2. Satürn Uranüs Karesi (7, 13 ve 11 derece)

  • 17 Şubat 2021

  • 15 Haziran 2021

  • 24 Aralık 2021

 3. 28 Ocak 2021 9 derece Aslan Dolunayı Boğa’daki Uranüs-Mars ile Sabir T-Kare, Jüpiter ve Satürn Kova’da Güneş’le kavuşuyor, Merkür Kova’da.

 4. 11 Şubat 2021 23 derece Kova Yeni Ayı, Boğa’daki Mars ile kare. Satürn, Jüpiter, Venüs ve Merkür Kova’da, Uranüs Boğa’da

 5. 27 Nisan 2021 7 derece Akrep Dolunayı Kova’daki Satürn’le T-kare. İzmir-İstanbul ekseninde yükselen-alçalan ekseninde yaşanıyor Dolunay. Dolayısıyla yükselen, alçalan, şans noktası, Güneşve Ay Akrep-Boğa ekseninde. Uranüs Boğa’da dolunaya, alçalana ve şans noktasına karşıt, yükselen ve Güneş’le kavuşumda. Boğa’da Venüs ve Merkür, Kova’da Jüpiter de bulunuyor.

 6. 24 Temmuz 2021 1 derece Kova Dolunayında, Satürn, Mars ve Uranüs de sabit burçlarda.

 7. 8 Ağustos 2021 16 derece Aslan Yeni Ayı, Kova’daki Satürn’le ve Boğa’daki Uranüs’le Sabir T-kare gerçekleştiriyor.  Jüpiter ve Merkür de Aslan-Kova ekseninde.

 8. 5 Kasım 2021 12 derece Akrep Yeni Ayı, Mars’la geniş bir kavuşumda, Kova’daki Satürn ve Boğa’daki Uranüs’le Sabit T-kare meydana getiriyor. İzmir-İstanbul ekseninde yükselen-alçalan ekseni ve dolayısıyla Şans Noktası Aslan-Kova ekseninde. Yeni Ay yöneticisi Mars, yeraltını gösteren IC noktasında. Jüpiter de sabit bir burçta.

 9. 19 Kasım 2021 27 derece Boğa Ay Tutulması, gökyüzündeki en uğursuz kabul edilen Algol yıldızıyla kavuşumda. Geniş bir orb ile Sabit T-kare meydana getiriyor. Sabit T-kareye katılan gezegenler Ay Tutulması, Merkür, Mars, Uranüs, Satürn ve Jüpiter. Ayrıca İzmir-İstanbul ekseninde Mars-Uranüs karşıtı tam MC-IC ekseninde, yani tepe noktası-ayakucu ekseninde. Mars-Uranüs karşıtı 17 Kasım 2021’de 12 derece Akrep-Boğa ekseninde meydana gelecek.

Görüldüğü gibi, 2021 sabit burçlar açısından hayli yoğun ve hareketli bir sene. Bu sabit yoğunlaşması hem ilk kısımda bahsedilen eski sistemin yıkılması ve özgürlüğün inşa edilmesi anlamına geliyor; hem de deprem riskini artırıyor. Belirtilen tarihlerin sıklığı göz önünde bulundurulursa, 2021 deprem açısından hazırlık yapmak, önlem almak ve tedbirli olmak gereken bir sene. 2021, sabit burçların gösterdiği gibi ani değişimlerin cereyan edeceği bir yıl. Bu değişiklikler, esneyerek, ödün vererek, adapte olarak ve uyum sağlayarak tecrübe edilmeyecek. Daha ziyade uzun süredir değişmesi gereken ama değişmemekte direnen yapılar bir anda yıkılacak. Ani olaylar, beklenmedik vakalar, sürpriz gelişmeler ve yıldırım gibi gelen etkiler deneyimlenecek. Bu sebeple sarsıcı, yarıcı ve yıkıcı ani değişimler vuku bulacak.

 

2021’nin sabit burçlardaki Uranüs etkisine eşlik eden ikinci akım İkizler-Yay eksenindeki Tutulmalar ve Ay Düğümleri hareketleridir. Bu 2021’in “özgürlüğün aniden inşa edilmesi” anlamına ek olarak eski yargıların, inançların ve kanıların sorgulanacağı bir yıl olacağını gösterir. Önyargılara meydan okunacak. Farklı etnik gruplar, dini gruplar, ideolojik gruplar, sosyo-ekonomik sınıflar, mülteciler, farklı geleneklere sahip insanlar, farklı adetler, farklı yaşam tarzları ve farklı hayat görüşleri konuları tartışılacak. 2021’de yapılacak en büyük hata “zaten bildiğini düşünmek”tir. 2021’de yapılması gereken ise bilmediğini kabul etmek. “Ben bilmiyorum” diyebilmek. Böylece bilmediğini kabul edip, merak etmek, öğrenmek istemek, okumak, konuşmak, soru sormak ve dinlemek süreçleri gerçekleşecek. Bu sayede yeni bilgiye ulaşılabilecek. 21 Aralık 2020’de kurulan hava elementindeki “Yeni Düzen”de ve Kova burcunda ilerleyen Jüpiter ve Satürn’ün Uranüs’ü tetiklemesiyle, daha önceden de Kuzey Ay Düğümü İkizler’deyken yaşanan bilimler buluşlar yaşanacak.

 

Daha önce Kuzey Ay Düğümü İkizler’deyken:

1908:

·         Henry Ford’un ilk Ford Model T’si üretildi ve piyasaya sürüldü. (27 Eylül – 1 Ekim 1908)

·         Albert Einstein ışığın kuantum teorisini sundu. (14 Kasım 1908)

 

1909:

·         Ernest Shackleton, İngiliz Nimrod Keşif ekibinin bir parçası olarak, en Güney enlemine gitme rekorunu kırdı. 88°23' Güney enlemine gitti. (9 Ocak 1909)

·         Amerikan kâşif Robert Peary’nin Kuzey Kutbunu 5 ay önce keşfettiği duyuldu. (6 Eylül 1909)

·         Eugene Lefebvre, uçakta ölen ilk pilot oldu. Juvisy’de Fransız yapımı Wright çift kanatlı uçağını denemekteydi. (7 Eylül 1909)

·         Dünyanın ilk sentetik kauçuk patenti Alman kimyager Fritz Hofmann’a verildi (12 Eylül 1909)

·         Mucit Leo Baekeland ilk ısı ile sertleşen plastik materyalinin patentini aldı. Plastik endüstrisinin kıvılcımını attı. (7 Aralık 1909)

 

1927:

·         Havacı Charles Lindbergh, New York’tan Paris’e, ilk defa Atlantik Okyanusunu uçakla geçti. (20-21 Mayıs 1927)

·         Henry Ford son ve 15 milyonuncu Ford Model T’yi üretti. (26 Mayıs 1927)

 

1928:

·         Paleo-antropolog Davidson Black Çin’de Zhoukoudian’da insan fosili buldu. Bunun yeni bir tür olduğunu ilan etti. Bu türe 'Sinanthropus pekinensis' ismini verdi. Şimdi bu türün adı “Homo erektus”tur. (3 Şubat 1928)

·         Amerikalı Havacı Amelia Earhart Atlantik Okyanusunu uçan ilk kadın pilot oldu. (18 Haziran 1928)

·         İskoç bakteriyolog Alexander Fleming penisilini keşfetti. (15 Eylül 1928)

 

1946:

·         Uzaya erişen ilk Amerikan roketi (WAC Corporal) fırlatıldı. (22 Mayıs 1946)

​​

1947:

·         İddia edilen ve tartışılan Roswell UFO Olayı yaşandı. (7 Temmuz 1947)

 

1965:

·         Kozmonot Alexey Leonov, uzay aracı Voskhod 2’den 12 dakikalığına dışarı çıkarak uzayda yürüyen ilk insan oldu. (18 Mart 1965)

·         ABD Yüksek Mahkemesi evli çiftlerin doğum kontrolü kullanmasını yasallaştırdı. (7 Haziran 1965)

​​

1966:

·         Ay’a ilk uzay aracı yumuşak inişi, Soviet Luna 9 tarafından gerçekleştirildi. (3 Şubat 1966)

​​

1984:

·         Apple kişisel bilgisayar kullanımında devrim yaratan Macintosh bilgisayarını tanıttı. (24 Ocak 1984)

·         AIDS virüsü ilk defa tespit edildi, ismi HTLV-III olarak belirlendi. (23 Nisan 1984)

 

2003:

·         The Nature dergisi İtalya’da 350000 yıllık dik yürüyen insan ayak izinin bulunduğunu bildirdi. (13 Mart 2003)

·         İnsan Genomu Projesi tamamlandı. İnsan gen haritasının %99’u, %99.99’luk kesinlikle dizildi. (14  Nisan 2003)

 

Bilimsel buluşları yaşanmıştı. Şimdi 2021’de Kuzey Ay Düğümü İkizler’deyken yine böyle bilimsel buluşlar yaşanmasını beklemekteyiz. Özellikle 10 Haziran 2021’de “Hava Çağının” ilk hava elementi Güneş Tutulması yaşanacak. Bu tutulma saros serisi sebebiyle de bilimsel icatlarla ve buluşlarla damgalanmış bir tutulmadır. Bu sebeple 10 Haziran 2021’de Corona aşısı, ilacı veya tedavi cihazı icadı gibi gelişmeler sabitleşebilir. İcatlar aynı zamanda teknoloji, bilişim, iletişim, internet, mobil ve elektronik alanlarında da cereyan edecek. Karantina sürecinin hayatımıza soktuğu Zoom, uzaktan eğitim, internetten alışverişin yaygınlaşması ve bunun gibi yeni teknoloji ışığında şekillenen yeni hayat tarzlarını da yerleştirecek. Bu süreçte bilim ve bilgi, önyargılara, katı inançlara ve dışlayıcı ideolojilere karşı zafer kazanacak. Çoğulculuk, çok kültürlülük, kültürel görecilik, çeşitlilik, eklektik ve inter-disipliner çalışmalar 2021’e damgasını vuracak. Karşılıklı diyalog, birbirini dinleme ve birbiri hakkında bilgi edinme süreçleri tecrübe edilecek.

 

Burada bahsedilen bilgi ışığında dönüşüm, aşağıdaki tutulma tarihlerinde cereyan edecek:

 • 26 Mayıs 2021 5 derece Yay burcunda Ay Tutulması

 • 10 Haziran 2021 19 derece İkizler burcunda Güneş Tutulması

 • 4 Aralık 2021 12 derece Yay burcunda Güneş Tutulması

 

Özetleyecek olursak 2021, sabit burçlar açısından hareketli ve “özgürlüğün yapılandırılması” sürecinin yaşanacağı bir yıl olacaktır. İkizler-Yay eksenindeki tutulmalar ise “önyargıları sorgulama” sürecini, yeniliği, bilgiyi, bilimi, icatları ve buluşları 2021’de gündeme getirecektir.

 

Kişisel doğum haritaları 2021’de sabit burçlardaki evler/gezegenler üzerinden “eski sistemin aniden yıkılması” ve “özgürlüğün yapılandırılması” süreçlerini yaşayacak. İkizler-Yay ekseninin düştüğü evlerde/gezegenlerde ise bilgi ışığında dönüşüm tecrübe edecek.

Sizin doğum haritanızda sabit burçlar hangi evlerde? Sabit burçlarda gezegenleriniz var mı?

Sizin doğum haritanızda ikizler-yay ekseni hangi evlere düşüyor? İkizler-Yay’da gezegenleriniz var mı?

 

Efe Erten, 24 Kasım 2020, İstanbul

Fotoğraf: "Uranüs'te Devasa Fırtına" (NASA, ESA, A. Simon (NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi))

 

Kaynakça

 

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

 

Barbault, André. Planetary Cycles Mundane Astrology, The Astrological Association CIO, 2016

 

Barbault, Martine and Barbault, Danièle, Dictionnaire Des Aspects Astrologiques, Éditions Bussière, 2009

 

Brady, Bernadette, Predictive Astrology: The Eagle and the Lark, Weiser Books, 1998

 

Braha, James, Astrolojinin Öngörü Sistemleri: Batının Transitleri & Doğunun Daşaları, İlhan Yayınevi, 2013

 

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

 

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

 

Meridian, Bill. “Mundane Predictions with Eclipses.” NCGR Geocosmic Journal, Winter 2017, 4-5

Sepharial, Güneş ve Ay Tutulmaları: Dünya'ya Etkileri, İlhan Yayınevi, 2000

 

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008