Efe Erten'in 2021 Yılı Astroloji Analizi Serisi
6: 10 Haziran 2021 Güneş Tutulması

ikizler gunes tutulmasi.jpg

Efe Erten'in 2021 Yılı Astroloji Analizi Serisi 6:
10 Haziran 2021 Güneş Tutulması

Efe Erten

2021 yılının ilk yarısını ve özellikle bahar ve yaz aylarını etkileyecek gökyüzü olayı, 10 Haziran 2021’de İkizler burcunun 19 derecesinde gerçekleşecek Güneş Tutulmasıdır.

Güneş Tutulmasında dikkat çeken, İkizler burcunda geri giden bir Merkür’le kavuşumu, ve Neptün’den zarar görmeleridir. Bernadette Brady’nin belirttiği üzere, Saros Serisi 5 Kuzey’e dahil bu tutulma, ani fikirlerin birden şimşek gibi gelişiyle ilgilidir. Sıra dışı fikirler birden akla gelir. Hatta bu sezgiler, duyu ötesi, bilinçdışı ve psişik karakterde olabilir. Bu tutulma ailesi, vizyonları, önsezileri ve profetik rüyaları barındırır. Yaratıcı bir şekilde insanı zenginleştirir. Önseziyle gelen fikirler hayata geçirilebilir.

 

Ay Düğümleri İkizler’deyken büyük buluşların olacağını biliyorduk. “Ay Düğümleri İkizler Yay Ekseninde” makalemde, düğümler İkizler’deyken büyük buluşların ve icatların yapıldığını yazmıştım. Buna örnekler, Einstein’ın kuantum teorisi, plastiğin bulunması, Kutuplar’ın keşfi, ilk transatlantik uçuş, Penisilin’in bulunması, uzaya ilk roket, uzayda yürüyen ilk insan, Ay’a ilk iniş, ilk Macintosh bilgisayarı, ve ilk defa insanın genomunun çıkarılmasıdır. Tüm bu buluşlar Kuzey Ay Düğümü İkizler’deylen gerçekleşmiştir.

 

Şimdi 2021’de Kuzey Ay Düğümü İkizler’deyken yine böyle buluşların yapılmasını bekliyoruz. Önemli icatların gündeme gelmesini öngörüyoruz. Covid-19 pandemisini rahatlatacak aşı/ilaç/tedavi cihazı bu dönemde geliştirilebilir ve somut bir şekilde uygulamaya sokulabilir. Tam bu sırada gerçekleşecek 10 Haziran 2021 Güneş Tutulması da böyle bir icat yapma enerjisinin tavan yaptığı bir lunasyondur.

 

Güneş, Ay, Kuzey Ay Düğümü ile geri giden Merkür beraberce İkizler’de kavuşuyorlar. Bu yüzde yüz aklı gösterir. Bilgi, mantık, zeka ve veri akar. Bu yoğun bilgi transferinde geleceği getiren buluşlar yapılır. Geleceğin teknolojisini bugüne taşıyan icatlar ortaya çıkar. Yenilik bilgiyle gelir. Bu 21 Aralık 2020’de başlayan Hava Çağının ilk Hava elementindeki Güneş Tutulmasıdır. Bu tutulmayla geleceğin bilgisi gelir.

 

2021’deki bu tutulmayla, yapay zeka, genetik ve robot teknolojilerine yaklaşabiliriz. Yapay zekanın çok daha fazla hayatımıza dahil olduğu icatlar yapılabilir. Küçük çaplı otomatik çalışan ev robotlarının veya fabrikalarda ağır iş gücünün yerini dolduran endüstri makinalarının günlük hayatta dolaşıma girmesi söz konusudur. Genetik mühendisliğinin hastalıklara şifa, Dünya açlığına deva ve doğa-dostu üretime destek olduğu bir “Yeni Düzen” inşa edilecek.

 

2021’in Haziran 10’unda olan tutulmada hem Merkür geri gidiyor, hem de Neptün tutulmaya kare yapıyor. Bunlar gelen bilgide pürüzler olabileceğini gösteriyor. Hayaller, fanteziler, beklentiler ve özlemler bilgi kanalında cızırtı yapıyor. Yalanlar, gizlilikler ve sahtelik bilgiyi şüpheye düşürüyor. Üstelik bu bilgi dış dünyada ifade edilmesi zor bir bilgi.

 

O zaman bu bilgi geldiğinde, Haziran 10, 2021’de, temkinli olmalıyız. Yapmamız gereken şimdiki zamanda kalmak. Tüm beklentileri feda etmek. Özlemleri bırakmak. Beyinde “default network’ü” susturmak gerekiyor. Bu Ego’dan, geçmiş ve gelecekten sorumlu bölüm. Meditasyonla bu bölümün susturulduğu bilimsel olarak kanıtlandı. “Mindfulness” alıştırmaları bunu amaçlamaktadır. Benliği susturup, gelecek kaygısını ve geçmiş pişmanlığını bırakıp, şimdiki zamana odaklanmak gerekir. Anda kalıp, tam dibinde olanı deneyimlemek gerekmektedir. O zaman bilgi pürüssüz akar. Hem faydalı icatlara erişebiliriz. Hem de kendimizle ya da evrenle ilgili buluşlara imza atarız.

 

Fark ederiz.

 

İdrak ederiz.

 

Haziran 10, 2021 tarihli tutulmada dikkat çeken bir başka unsur, Kova’daki Satürn ile Boğa’daki Uranüs’ün karesidir. Tutulmanın klasik ve modern yöneticileri arasındaki bu uyumsuzluk, bu dönemde beklediğimiz Dünya çapında kapitalizmin güç kaybetmesi ile özgürlüğün, eşitliğin ve kardeşliğin izinde devrimlerin gündeme gelmeye başlayacağını hatırlatıyor. Dünya çapında halk isyanları, ayaklanmalar ve protestolar ortaya çıkabilir. Bu insanların talep ettiği birinci ilke “birey olmak” olacak. Herkes “kendi geleceğini tayin etme” hakkını eline almak isteyecek. Böylece herkesin birey olarak tüm farklılıklarını ifade ederek katıldığı bir toplum oluşması ihtimali doğacak. Dayanışma, yardımlaşma ve kolektif fayda bilinci çok daha yüksek olacak. Elbette bu iki gezegen sert bir kare açı yaparken, bu sayılanlar altın tepside sunulmayacak. Bir sürtüşme, ekonomik gerilim ve özgürlüklerin kısıtlanması süreçleri bu “bireyin özgürlüğü” arayışını getirecek. Dünya çapında ülkelerin, vatandaşların özgürlüklerini kısıtlaması ve buna karşı özgürlüğü talep eden protestolar beklenmektedir.

 

Tutulma haritasındaki bir diğer zorlayıcı faktör Mars ve Plüton’un karşıtıdır. Bu oluşum, bilgi akışı esnasında güç savaşlarının doğabileceğini gösteriyor. Bilginin geometrik arttığı bir zamanda iktidarı elde tutma sancısı, gaddarlığa, zorbalığa ve yıkıcılığa sebep olabilir. Bu da Dünya çapında zor kuvvet kullanan, baskıcı ve otokratik yönetimleri gündeme getirebilir. Yeni Bilginin gürül gürül akmaya çalıştığı bu dönemde, İkizler ve Kova’nın bu bilgi taşıyıcı amplitüdüne rağmen hâlâ Oğlak’taki Plüto, zombi haline gelmiş Dünya çapındaki eski sistemin güç sahiplerinin iktidarı elde tutma çabasını gösteriyor. Bu çok çirkinleşmiş, yozlaşmış ve çürümüş bir gücü koruma emsali. Ancak ne kadar gaddarlaşırsa gaddarlaşsın, 2020 12 Ocak’ındaki «Büyük Yıkım» onu yıktı. 2020’de 5 Nisan, 30 Haziran ve 13 Kasım’da kolektif «Ruhsal İyileşme» yaşandı ve bu eski sistem mecbûrî dönüşüm geçirdi. Şimdi 21 Aralık 2020’de «Yeni Düzen» kurulunca da ancak bilinçlenebilmiş, farkındalık kazanabilmiş ve arınabilmiş olan eskiler hayatta kalabilecek. Diğerleri, düşük farkındalıktakiler, bu paradigma sıçrayışını gerçekleştiremeyecek.

 

Neticede kolektif bilinç bir sıçrama yaşayacak. Ve 200 yıllık akıl çağı başlayacak. Mantık, rasyonalite, bilgi, veri ve tarafsızlığın hüküm sürdüğü bir çağ olacak. İşte bu çağın ilk bilgi tutulması Haziran 10, 2021’dir. Bu büyük bir buluş anına işaret ediyor.

 

Kişisel Doğum Haritaları, 10 Haziran 2021 Güneş Tutulmasının ifade ettiği bilgi sıçrayışını 19 derece İkizler’in düştüğü evin temsil ettiği yaşam alanında yaşayacak. 19 derece İkizler’in +/- 5 derece yakınlığındaki gezegenler bu icat etkisini alacak.

 

Sizin doğum haritanızda 19 derece İkizler hangi evde?

Sizin doğum haritanızda 19 derece İkizler’de gezegen var mı?

Efe Erten, 7 Aralık 2020, İstanbul

Fotoğraf: NASA/Gopalswamy

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

 

Barbault, André. Planetary Cycles Mundane Astrology, The Astrological Association CIO, 2016

 

Barbault, Martine and Barbault, Danièle, Dictionnaire Des Aspects Astrologiques, Éditions Bussière, 2009

 

Brady, Bernadette, Predictive Astrology: The Eagle and the Lark, Weiser Books, 1998

 

Braha, James, Astrolojinin Öngörü Sistemleri: Batının Transitleri & Doğunun Daşaları, İlhan Yayınevi, 2013

 

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

 

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

 

Meridian, Bill. “Mundane Predictions with Eclipses.” NCGR Geocosmic Journal, Winter 2017, 4-5

Sepharial, Güneş ve Ay Tutulmaları: Dünya'ya Etkileri, İlhan Yayınevi, 2000

 

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008